NOT KNOWN FACTS ABOUT BADANIE DNA OKA

Not known Facts About badanie dna oka

Not known Facts About badanie dna oka

Blog Article

Badanie OCT można wykonać także bezpłatnie, korzystając z finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Konieczne jest jednak uzyskanie skierowania od lekarza i zrealizowanie badania w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Badanie dna oka metodą oftalmoskopii pośredniej wykonuje się za pomocą soczewki skupiającej o dużej mocy – w zależności od mocy soczewki okulista widzi z odległości powiększony i odwrócony obraz dna oka.

Wyniki badania są dostępne natychmiast po jego wykonaniu, gdyż wynikiem jest obraz widoczny przez lekarza podczas badania.

Badanie dna oka to jedno z najważniejszych badań dotyczących narządu wzroku. Duża część chorób oczu rozwija się bez objawów widocznych dla chorego, natomiast specjalista podczas badania dna oka może je wychwycić.

Zaletą urządzenia jest możliwość jego swobodnego przenoszenia i używania np. w trakcie wizyt domowych lub u leżących pacjentów. Jednak lekarz, badając pacjenta, patrzy przez urządzenie jednym okiem, co sprawia, że widzi jedynie dwuwymiarowo, a to jest niewątpliwą wadą badania za pomocą oftalmoskopu.

Kobiety, które mają krótkowzroczność (zwłaszcza z wadą powyżej -8 dioptrii) także powinny wykonać badanie, ponieważ podczas porodu może dojść do odwarstwienia siatkówki. Często jest to powód do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Edukujemy i zachęcamy do kompleksowego dbania o zdrowie. Pamiętaj jednak, że nasze treści, choć pisane przez ekspertów, nie mogą zastąpić wizyty u lekarza ani być podstawą do podejmowania leczenia na własną rękę.

British islesładvert moczowo-płciowy i hormony płciowe British islesładvertisement moczowo-płciowy i hormony płciowe Zobacz kategorię

Mechanizmy o charakterze niezbędnym są wymagane do prawidłowego działania naszego serwisu. Bez nich część przygotowanych dla Ciebie funkcjonalności nie będzie działać poprawnie lub nie będzie działać wcale.

W słoneczne dni konieczne może okazać się użycie okularów przeciwsłonecznych, ponieważ atropina wywołuje przejściową nadwrażliwość na promienie słoneczne. Do skutków ubocznych badania dna oka można zaliczyć także ból głowy, a także nudności i wymioty.

Na badanie dna oka pacjent powinien mieć skierowanie. Lekarz informuje pacjenta, ile czasu przed badaniem (jeśli to konieczne) powinien zgłosić się w celu podania kropli do oczu.

Badania dna oka – przygotowanie do badania Przygotowanie do badania dna oka nie jest szczególnie skomplikowane, jednak aby dobrze je wykonać, konieczne jest podanie kropli z atropiną.

Dzieciom wykonuje się oftalmoskopię w przypadku zeza, a także badanie dna oka nieprawidłowego widzenia barw oraz nagłego pogorszenia się wzroku. Choć samo badanie jest bezbolesne, to zakroplona do oczu atropina może wywoływać nieprzyjemne pieczenie.

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W składvertisement zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM).

Report this page